
Rok dynamiki ze znacznym wzrostem przychodów i rentowności w podstawowej działalności związanej z piankami, ze wzrostem na naszych kluczowych rynkach i naszą pierwszą akwizycją, która, jak się spodziewamy, przełoży się na wzrost zysków w 2026 r. Przychody i zysk przed opodatkowaniem osiągnęły rekordowe poziomy, ze znacznym wzrostem marż i skuteczną kontrolą kosztów, a także dobrą generacją gotówki, solidnym bilansem i niedawnym refinansowaniem, co oznacza, że jesteśmy dobrze przygotowani na przyszły rentowny wzrost.
Nick Wright
Dyrektor finansowy grupy
Przegląd
Przychody Grupy wzrosły o 7,2% do 158,5 mln GBP (2024: 147,8 mln GBP), co stanowi wzrost o 8% w stałej walucie. Kluczowymi obszarami wzrostu były nasze największe regiony: EMEA i Ameryka Północna. Region EMEA wzrósł o 9,3% do 124,0 mln GBP (2024: 113,4 mln GBP), wliczając w to wkład OKC w wysokości 2 mln GBP, ale z solidnym, bazowym wskaźnikiem wzrostu na poziomie ok. 7,5%, napędzanym głównie przez kolejny rok wyjątkowego wzrostu w segmencie dóbr konsumpcyjnych i stylu życia, napędzanego przez naszego klienta z branży obuwniczej.
W Ameryce Północnej przychody wzrosły o 7,1% do 30,1 mln GBP (2024: 28,1 mln GBP), napędzane silnym wzrostem w segmencie transportu i technologii inteligentnych. Odnotowaliśmy solidne zamówienia w sektorze motoryzacyjnym i transportowym, a co cieszy, popyt w sektorze budowlanym pod koniec roku poprawił się po słabym początku. W Azji przychody spadły do 4,2 mln GBP (2024: 5,1 mln GBP) z powodu zmian w naszym chińskim segmencie izolacji, wynikających ze zmian we wsparciu samorządów dla sektora farmaceutycznego w budownictwie. Spodziewamy się jednak, że Azja będzie bardzo istotnym motorem wzrostu w przyszłości, gdy nasz nowy zakład produkcyjny w Wietnamie osiągnie pełną zdolność operacyjną pod koniec tego roku/na początku 2027 roku.
Skorygowany zysk operacyjny za rok wzrósł o 26% do 22,8 mln GBP (2024: 18,1 mln GBP), a skorygowany zysk przed opodatkowaniem (PBT) wzrósł o 39% do rekordowego dla Grupy poziomu 21,2 mln GBP (2024: 15,3 mln GBP), po poprawie marży i niższych odsetkach. Niektóre dodatkowe koszty, głównie związane z jedną z umów najmu MEL i innymi kosztami zamknięcia, doprowadziły do ujęcia w skonsolidowanym rachunku zysków i strat nadzwyczajnego obciążenia w wysokości 0,9 mln GBP, wraz z amortyzacją wartości niematerialnych i prawnych w wysokości 0,2 mln GBP związaną z przejęciem OKC, które jest traktowane jako nadzwyczajne. Wahania kursów walut miały pozytywny wpływ na PBT w wysokości 0,1 mln GBP.
Skorygowany podstawowy zysk na akcję (EPS), który nie uwzględnia pozycji nadzwyczajnych, amortyzacji nabytych aktywów niematerialnych oraz ujęcia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w regionie EMEA i Ameryce Północnej, wzrósł o 46% do 38,00 pensów (2024: 25,95 pensa). Zwrot z zaangażowanego kapitału (ROCE, patrz definicja w sekcji „Zwrot z zaangażowanego kapitału”) wzrósł do 13,9% (2024: 11,7%).
Bilans Grupy na dzień 31 grudnia 2025 r. jest solidny, a wielokrotność dźwigni finansowej (obliczona jako wielokrotność długu netto do EBITDA przy użyciu definicji określonych w umowie o linię kredytową, patrz sekcja Linia kredytowa) uległa poprawie do 0,8x (31 grudnia 2024 r.: 0,9x), a przestrzeń finansowa wyniosła 18,5 mln GBP (31 grudnia 2024 r.: 25,7 mln GBP) po sfinalizowaniu przejęcia OKC, co pokazuje korzyści płynące z silnego generowania gotówki przez Grupę.
Podsumowanie rachunku zysków i strat
Grupa Zotefoams | Z wyłączeniem MEL i OKC | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2025 | 2024 | Zmiana (%) | 2025 | 2024 | Zmiana (%) | ||
Przychód netto | 158.5 | 147.8 | 7.2 | 156.2 | 146.6 | 6.5 | |
Zysk brutto | 52.9 | 46.1 | 14.8 | 52.9 | 48.1 | 10.0 | |
Koszty dystrybucji i administracji | (30.3) | (28.0) | (8.2) | (30.0) | (25.0) | (20.0) | |
Skorygowany zysk operacyjny | 22.8 | 18.1 | 26.0 | 22.9 | 23.1 | (0.9) | |
Pozycje nadzwyczajne i amortyzacja nabytych wartości niematerialnych | (1.2) | (15.2) | – | – | – | – | |
Zysk operacyjny | 21.6 | 3.0 | 620 | 22.9 | 23.1 | (0.9) | |
Koszty finansowe i zysk ze wspólnego przedsięwzięcia | (1.7) | (2.8) | 39 | (1.7) | (2.8) | 39 | |
Skorygowany zysk przed opodatkowaniem | 21.2 | 15.3 | 39 | 21.2 | 20.3 | 4.4 | |
Zysk przed opodatkowaniem | 20.0 | 0.2 | – | 21.2 | 20.3 | 4.4 | |
Opodatkowanie | 2.7 | (2.9) | – | ||||
Skorygowany podstawowy zysk na akcję | 38.00 | 25.95 | 46 | ||||
Podstawowy EPS/(LPS) | 46.37 | (5.66) | – | ||||
Wyniki przychodów
Sprzedaż w regionie EMEA wzrosła o 9% do 124,0 mln GBP (2024: 113,4 mln GBP) oraz o 9% do 124,4 mln GBP w stałej walucie. Na solidne wyniki wpłynął kolejny wyjątkowy rok na naszym rynku dóbr konsumpcyjnych i stylu życia, odzwierciedlający utrzymujący się wysoki popyt na obuwie. Skorzystaliśmy zarówno na wprowadzeniu nowych produktów, jak i trwającej migracji obuwia sportowego z Chin do Wietnamu, co zwiększyło sprzedaż u naszego głównego klienta. Po kilku latach dynamicznego wzrostu w segmencie obuwia, przewidujemy spadek popytu wraz z normalizacją poziomu zapasów. Przychody z regionu EMEA obejmują również początkowe 2,0 mln GBP z przejętego biznesu OKC od połowy listopada. Bez tego przejęcia, podstawowy wzrost organiczny w regionie EMEA wyniósł 8%, co odzwierciedla wysoki popyt po rekordowym roku obuwniczym w 2025 roku.
Sprzedaż w Ameryce Północnej wzrosła o 7% do 30,1 mln GBP (2024: 28,1 mln GBP) i o 10% do 30,9 mln GBP w stałej walucie. Było to spowodowane silnym wzrostem w segmencie transportu i technologii inteligentnych. Odnotowaliśmy solidne zamówienia w segmencie motoryzacyjnym i transportowym, a co cieszy, popyt w segmencie budownictwa wzrósł w ostatnim kwartale po słabszej pierwszej połowie roku. Nadal koncentrujemy się na efektywności operacyjnej i inicjatywach handlowych w tym regionie, co pomogło utrzymać sprzedaż pomimo pewnych przeciwności makroekonomicznych na początku roku. Sprzedaż MEL spadła do 0,2 mln GBP (2024: 1,2 mln GBP) po wstrzymaniu i zamknięciu działalności ReZorce.
Przychody według regionu (mln GBP)
Zmiana netto % | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
2025 | 2025 | 2024 | Zgłoszono | Dostosowany | ||
EMEA | 124.0 | 124.4 | 113.4 | 9.3 | 9.7 | |
Ameryka Północna | 30.1 | 30.9 | 28.1 | 7.1 | 10.0 | |
Azja | 4.2 | 4.4 | 5.1 | (17.6) | (13.7) | |
Grupa z wyłączeniem MEL | 158.3 | 159.7 | 146.6 | 8.0 | 8.9 | |
MEL | 0.2 | 0.2 | 1.2 | (83) | (83) | |
Grupa | 158.5 | 159.9 | 147.8 | 7.2 | 8.2 | |
1. Stała waluta, dostosowana do wartości z 2025 r. do kursów walutowych z 2024 r. Patrz tabela kursów walutowych.
Przychody według pionu (%)
2025 | 2024 | |
|---|---|---|
Konsument i styl życia | 50 | 48 |
Transport i inteligentne technologie | 33 | 33 |
Budownictwo i inne zastosowania przemysłowe | 17 | 19 |
Zysk brutto
Zysk brutto wzrósł o 6,8 mln GBP do 52,9 mln GBP (2024: 46,1 mln GBP), a marża brutto wzrosła do 33,4% (2024: 31,2%), odzwierciedlając korzystniejszy miks produktowy i efektywność operacyjną, przy czym zarządzanie cenami i miksem skutecznie kompensowało presję na koszty nakładów. Wzrost ten odzwierciedla również udane podwyżki cen wprowadzone na niektórych rynkach w 2025 r., które pomogły zrównoważyć inflację kosztów. Zysk brutto w regionie EMEA wzrósł o 9,9% do 44,2 mln GBP (2024: 40,2 mln GBP), głównie dzięki wyższym przychodom na rynku dóbr konsumpcyjnych i stylu życia, w szczególności dzięki większej sprzedaży obuwia. Ameryka Północna odnotowała najwyższy procentowy wzrost zysku brutto, o 27% do 7,7 mln GBP (2024: 6,1 mln GBP), głównie dzięki rozwojowi w pionie transportu i technologii inteligentnych. Ponadto, w 2024 r. (zwłaszcza w drugiej połowie 2024 r.) selektywnie zwiększyliśmy zapasy kluczowych gatunków pianki, wyprzedzając tym samym spodziewane w 2025 r. ograniczenia mocy produkcyjnych. Na rok 2025 weszliśmy z dużym zapasem, co pozwoliło nam sprostać popytowi bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z nadgodzinami lub obróbką zewnętrzną, co ponownie wsparło naszą marżę brutto.
Grupa kontynuowała realizację odświeżonej strategii „Expanding Beyond the Core”, inwestując w innowacje i ekspansję geograficzną oraz finalizując naszą pierwszą znaczącą akwizycję. Nadal inwestowaliśmy w nasze talenty, przywództwo, wiedzę techniczną, sprzedaż i zasoby niezbędne do realizacji inwestycji, realizacji strategii i skupienia się na klientach, nadając im priorytet.
Koszty dystrybucji i administracji
2025 | 2024 | Zmiana (%) | |
|---|---|---|---|
Koszty dystrybucji | 8.2 | 8.5 | (3.5) |
Koszty administracyjne z wyłączeniem ruchów zabezpieczających | 21.7 | 20.3 | 6.9 |
Straty/(zyski) z tytułu wymiany walut | 0.4 | (0.8) | – |
Koszty administracyjne | 22.1 | 19.5 | 13.3 |
Koszty dystrybucji i administracji | 30.3 | 28.0 | 8.2 |
W kosztach dystrybucji uwzględniono koszty sprzedaży, marketingu i magazynowania. Koszty te spadły o 0,3 mln GBP, czyli 4%, do 8,2 mln GBP (2024: 8,5 mln GBP) w ciągu roku, dzięki optymalizacji logistyki i wykorzystania magazynów, zmniejszając konieczność korzystania z zewnętrznych, nadmiarowych magazynów, które były wcześniej potrzebne.
W kosztach administracyjnych uwzględniono rozwój techniczny, finanse i systemy informatyczne, a także wpływ zapadających w tym okresie zabezpieczeń walutowych oraz aktualizację wyceny aktywów niepieniężnych denominowanych w walutach obcych. Koszty te wzrosły w 2025 r. o 2,6 mln GBP, czyli 13%, do 22,1 mln GBP (2024 r.: 19,5 mln GBP). Jednak po wyeliminowaniu wpływu zmian kursów walut, które wygenerowały stratę w wysokości 0,4 mln GBP (2024 r.: zysk w wysokości 0,8 mln GBP), koszty te wzrosły o 7%, czyli 1,4 mln GBP, do 21,7 mln GBP (2024 r.: 20,3 mln GBP). Więcej informacji i kontekst dotyczący wahań kursów walutowych można znaleźć w sekcji „Przegląd walut” poniżej.
Wzrost o 1,4 mln funtów odzwierciedla nasze inwestycje w nasze zespoły; zatrudniliśmy kluczowe stanowiska w działach badań i rozwoju oraz zarządzania, aby wesprzeć nasze najważniejsze projekty strategiczne, w tym ekspansję regionalną w Azji i nasze centra innowacji, a roczne podwyżki płac były wyższe od historycznych norm ze względu na utrzymującą się inflację.
Wzrosty te zostały w dużej mierze zrekompensowane redukcją jednorazowych i niezwiązanych z podstawową działalnością, w szczególności wydatków na rozwój MEL ReZorce, które ponieśliśmy w latach ubiegłych. Wstrzymanie inwestycji w MEL spowodowało redukcję jednorazowych kosztów operacyjnych o 4,9 mln GBP w 2025 roku. Kwota ta została ponownie zainwestowana w nasze główne działania innowacyjne i komercyjne, czego efektem netto była znaczna redukcja kosztów ogólnych.
Raportowane przez nas wyniki i marże poszczególnych jednostek biznesowych (patrz „Przegląd Prezesa Grupy”) nie uwzględniają kosztów central plc, które nie są uznawane za specyficzne dla danego rynku. Nie uwzględniają one również zmian w zabezpieczeniach. W 2025 roku koszty central plc wzrosły o 41% do 6,5 mln GBP (2024: 4,6 mln GBP) i obejmują głównie dodatkowe koszty zespołu zarządzającego, odzwierciedlające wzmocnienie kadry zarządzającej, oraz 0,5 mln GBP z tytułu amortyzacji opłat Shincell należnych na mocy umowy licencyjnej, których nie można przypisać do konkretnego rynku.
Przejęcie Overseas Konstellation Company SA (OKC)
18 listopada 2025 roku firma Zotefoams sfinalizowała przejęcie OKC, hiszpańskiej firmy specjalizującej się w zaawansowanej konwersji i dystrybucji pianek na rynkach niszowych. Przejęcie OKC miało na celu wzmocnienie integracji naszego łańcucha wartości i zasięgu rynkowego w regionie EMEA, w szczególności w zakresie wysokowydajnych pianek technicznych dla branż takich jak motoryzacja i zrównoważone opakowania. Transakcja ta wpisuje się w naszą strategię ekspansji na rynki komplementarne.
Kwota zakupu obejmowała początkową płatność gotówkową w wysokości 27,6 mln euro (pokrytą środkami z istniejących linii dłużnych i gotówki w kasie) oraz dalszą odroczoną płatność gotówkową w wysokości 6,9 mln euro i płatności warunkowe, z czego 1,5 mln euro jest powiązane z przyszłymi wynikami OKC.
Integracja przebiega sprawnie: zespół zarządzający OKC i 99 pracowników dołączyło do Zotefoams, a ich działalność jest integrowana z naszą istniejącą działalnością w Europie. Opracowaliśmy szczegółowy plan integracji, koncentrując się na możliwościach cross-sellingu, synergiach operacyjnych (na przykład wykorzystaniu mocy produkcyjnych Zotefoams do zasilania procesów konwersji w OKC) oraz dzieleniu się wiedzą techniczną.
OKC zbliża nas do wybranych klientów końcowych dzięki bezpośrednim relacjom z klientami z branży motoryzacyjnej i przemysłowej, które uzupełniają nasze własne, a także zapewnia możliwości produkcji w dół łańcucha dostaw, co poszerza naszą ofertę. Zamiast sprzedawać bloki/arkusze piankowe, możemy teraz dostarczać komponenty i zespoły piankowe o większej wartości dodanej, zdobywając większy udział w łańcuchu wartości. Oczekuje się, że przejęcie to przełoży się na wzrost zysków w 2026 roku.
W przyszłości OKC zostanie w pełni zintegrowane z naszymi operacjami w regionie EMEA. Spodziewamy się wzrostu przychodów (dzięki połączonym działaniom sprzedażowym i szerszej ofercie produktów) oraz korzyści płynących z doskonałej reputacji OKC w zakresie obsługi klienta i opatentowanej technologii recyklingu.
Wyjątkowy przedmiot: MEL
W 2024 roku rozpoznaliśmy znaczną pozycję nadzwyczajną w wysokości 15,2 mln GBP związaną z utratą wartości i zamknięciem działalności MuCell Extrusion („MEL”) (głównie projektu ReZorce Packaging). W 2025 roku Grupa poniosła obciążenie w wysokości 0,9 mln GBP z tytułu dodatkowych kosztów zamknięcia tych działalności.
Zysk operacyjny
Skorygowany zysk operacyjny wyniósł 22,8 mln GBP, o 26% więcej niż w 2024 r. (18,1 mln GBP), a marża operacyjna wzrosła do 14,4% z 12,2%. Zysk operacyjny wyniósł 21,6 mln GBP, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2024 r. (3,0 mln GBP), a marża operacyjna wzrosła do 13,6%.
Koszty finansowe
Koszty finansowe brutto za rok spadły o 32% do 2,1 mln GBP (2024: 3,1 mln GBP) i obejmują 0,1 mln GBP (2024: 0,1 mln GBP) odsetek od zobowiązań z tytułu zdefiniowanego programu emerytalnego. Spadek ten wynikał z niższego średniego salda zadłużenia w ciągu roku, co odzwierciedla wysoką generację gotówki przez Grupę. Koszty finansowe netto, po uwzględnieniu przychodów finansowych, spadły o 41% do 1,7 mln GBP (2024: 2,9 mln GBP).
Zysk przed opodatkowaniem
Skorygowany zysk przed opodatkowaniem wzrósł o 39% do 21,2 mln GBP (2024: 15,3 mln GBP). Zysk przed opodatkowaniem (PBT) wzrósł do 20,0 mln GBP (2024: 0,2 mln GBP).
Przegląd walut
Kursy walut
Zotefoams dokonuje znacznych transakcji w dolarach amerykańskich i euro. Kursy wymiany użyte do przeliczenia kluczowych przepływów i sald były następujące:
2025 | 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
Przeciętny | Zamknięcie | Przeciętny | Zamknięcie | ||
Euro/funt szterling | 1.173 | 1.146 | 1.177 | 1.210 | |
dolar amerykański/funt szterling | 1.312 | 1.345 | 1.278 | 1.252 | |
Wahania kursów walutowych mogą mieć istotny wpływ na wyniki Grupy, a Grupa dąży do ograniczenia tego ryzyka, co zostało szczegółowo opisane poniżej. Wpływ ten przełożył się na wzrost zysków o 0,1 mln GBP przy stałej stopie walutowej (w 2024 r.: spadek o 1 mln GBP). W ciągu roku średni kurs funta szterlinga rok do roku wobec dolara amerykańskiego umocnił się o 2,7%, a średni kurs funta szterlinga wobec euro osłabił się o 0,4%. Kurs spot funta szterlinga wobec dolara amerykańskiego w okresie od 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. umocnił się o 7,4%, podczas gdy kurs spot funta szterlinga wobec euro osłabił się w tym samym okresie o 5,3%.
Zotefoams to eksporter z siedzibą głównie w Wielkiej Brytanii, który wystawia faktury w walucie lokalnej, z wyjątkiem Azji, gdzie wszystkie transakcje są fakturowane w dolarach amerykańskich. W 2025 r. około 91% sprzedaży (w 2024 r.: około 92%) było denominowane w walutach innych niż funt szterling, głównie w dolarach amerykańskich lub euro. Koszty operacyjne w zakładzie w Croydon w Wielkiej Brytanii ponoszone są w funtach szterlingach, a główne surowce do produkcji pianek poliolefinowych w Wielkiej Brytanii są denominowane w euro. Koszty produkcji i operacyjne amerykańskiej spółki zależnej, koszty zatrudnienia i operacyjne większości innych spółek zależnych oraz niektóre surowce do produkcji pianek HPP są denominowane w dolarach amerykańskich, podczas gdy koszty operacyjne w Polsce ponoszone są w złotych. Grupa wykorzystuje kontrakty terminowe typu forward do zabezpieczenia do 80% prognozowanych przepływów pieniężnych netto w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy, które podlegają ryzyku transakcyjnemu w dolarach amerykańskich i euro. Grupa odnotowała zysk na kontraktach terminowych typu forward w ciągu roku w wysokości 1,3 mln GBP (w 2024 r.: zysk 1 mln GBP).
Zotefoams jest również narażona na ryzyko kursowe. Zotefoams plc, spółka dominująca, posiada wielowalutowy kredyt Grupy oraz udzieliła pożyczek międzyspółkowych i międzyspółkowych linii handlowych w USA i Polsce, aby wesprzeć ekspansję Grupy. To ryzyko kursowe jest minimalizowane, tam gdzie to możliwe, poprzez kompensatę z zobowiązaniami w tej samej walucie, głównie poprzez zaciąganie pożyczek w odpowiedniej walucie. Co miesiąc te denominowane w walutach obcych pozycje netto międzyspółkowe, pomimo neutralności gotówkowej, muszą być przeliczane przez Zotefoams plc według wartości rynkowej, a zmiany te są odnoszone do rachunku zysków i strat Spółki. Grupa prowadzi również szybko rozwijającą się działalność obuwniczą, która jest głównie fakturowana z Wielkiej Brytanii w dolarach amerykańskich, co zwiększa jej ekspozycję na aktywa netto denominowane w walutach obcych i jest ujmowane w sposób opisany powyżej. Chociaż ryzyko walutowe jest częściowo łagodzone przez kontrakty terminowe na waluty, ryzyko resztkowe pozostaje związane z kwotą prognozowanej ekspozycji niezabezpieczonej, zgodnie z polityką Grupy, oraz z faktem, że występuje różnica czasowa między księgowaniem należności a otrzymaniem środków pieniężnych. Różnica ta jest regulowana poprzez dalsze działania zabezpieczające, ale ich skuteczność zależy od dokładności prognozowania wpływów środków pieniężnych.
Wahania kursów walut w ciągu roku negatywnie wpłynęły na przychody Grupy o 2,6 mln GBP (2024: 4,0 mln GBP – wpływ negatywny). Pozytywnie wpłynęły one na koszty operacyjne o 1,4 mln GBP (2024: 2,2 mln GBP – wpływ pozytywny), co przełożyło się na ujemny wpływ netto w wysokości 1,2 mln GBP (2024: 1,8 mln GBP – wpływ negatywny) przed zastosowaniem zabezpieczenia. Po odliczeniu zysku netto z tytułu zabezpieczenia w wysokości 1,3 mln GBP (2024: zysk w wysokości 0,8 mln GBP), dodatni wpływ netto na zysk przed opodatkowaniem za rok wyniósł 0,1 mln GBP (2024: 1,0 mln GBP – wpływ negatywny).
Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych głównych ryzyk jest ekspozycja na wahania kursów walut obcych, zwłaszcza dolara amerykańskiego, którą będziemy starać się kontrolować poprzez strategie hedgingowe. W oparciu o dane z 2025 roku, w odniesieniu do ryzyka transakcyjnego, szacuje się, że na każdy jeden punkt procentowy zmiany kursu dolara amerykańskiego do funta szterlinga, zysk netto zmienia się o 0,0 mln GBP w przypadku zabezpieczenia i 0,6 mln GBP w przypadku braku zabezpieczenia. Zysk netto w przypadku braku zabezpieczenia to 1,0 mln GBP ze sprzedaży, skompensowane 0,4 mln GBP z tytułu kosztów. W ciągu roku ryzyko transakcyjne związane ze zmianami kursu euro do funta szterlinga jest nadal w znacznym stopniu naturalnie zabezpieczane, przy czym ryzyko związane z przychodami ze sprzedaży jest kompensowane przez potencjalne koszty, związane głównie z zakupami surowców i niektórymi kosztami dalszego przetwarzania.
Grupa nie stosuje obecnie zabezpieczeń przed przewalutowaniem aktywów ani zobowiązań swoich zagranicznych spółek zależnych. Polityka zabezpieczeń walutowych jest regularnie weryfikowana i formalnie zatwierdzana przez Zarząd corocznie.
Zysk przed opodatkowaniem według regionu (mln GBP)
Zmiana netto % | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
2025 | 2025 | 2024 | Zgłoszono | Dostosowany | ||
EMEA | 24.1 | 24.8 | 23.6 | 2.1 | 5.1 | |
Ameryka Północna | 3.5 | 4.0 | 1.8 | 94 | 122 | |
Azja | 0.2 | 0.3 | 1.4 | (86) | (79) | |
MEL przed pozycją wyjątkową | 0.2 | 0.2 | (5.0) | – | – | |
Suma częściowa przed pozycją wyjątkową | 28.0 | 29.3 | 21.8 | 28 | 34 | |
Pozycje nadzwyczajne i amortyzacja nabytych wartości niematerialnych | (1.2) | (1.2) | (15.2) | (92) | (92) | |
Suma częściowa po pozycji wyjątkowej | 26.8 | 28.1 | 6.6 | 306 | 326 | |
Koszty centralne | (6.4) | (6.6) | (4.4) | 45 | 50 | |
Zabezpieczenie | 1.3 | NA | 0.8 | 63 | (100) | |
Koszty finansowe | (1.7) | (1.6) | (2.8) | (39) | (43) | |
Suma częściowa inne | (6.8) | (8.2) | (6.4) | 6.3 | 28 | |
Skorygowany zysk grupy przed opodatkowaniem | 21.2 | 21.1 | 15.3 | 39 | 38 | |
Zysk grupy przed opodatkowaniem | 20.0 | 19.9 | 0.2 | – | – |
1. Stała waluta, dostosowująca wartości z 2025 r. do kursów z 2024 r. Patrz tabela kursów walut powyżej.
Opłata podatkowa i zysk na akcję
Ulga podatkowa za ten rok wynosi 2,7 mln GBP (2024: obciążenie 2,9 mln GBP). W tym roku rozpoznaliśmy dwa aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, jedno dotyczące naszej działalności w Polsce, a drugie dotyczące działalności w Ameryce Północnej. W Polsce nasza fabryka znajduje się w specjalnej strefie ekonomicznej, co pozwala na zwolnienie z podatku skumulowanych zysków w wysokości ok. 6,7 mln GBP do 2034 r. Nasz zakład w Polsce był rentowny i przewiduje się, że rentowność ta utrzyma się w przyszłości, biorąc pod uwagę odświeżoną strategię i stałe wykorzystanie tego zakładu. W związku z tym zasadne jest rozpoznanie aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 3,6 mln GBP w Polsce.
Wstrzymanie inwestycji w MEL w 2024 roku oznacza, że w przyszłości będziemy prowadzić rentowną działalność w Stanach Zjednoczonych. Po szczegółowym przeanalizowaniu przeniesionej straty, zarząd uważa, że rozpoznanie odroczonego aktywa podatkowego w wysokości 1,5 mln GBP jest zasadne, biorąc pod uwagę pewność, jaka istnieje obecnie po całkowitym zamknięciu działalności ReZorce w ciągu roku.
Efektywna stawka podatkowa za rok wyniosła (13,4%) (2024: >100%). Odzwierciedla to ulgę podatkową rozpoznaną w 2025 r. w związku z pierwszym rozpoznaniem aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego w Polsce i USA. Efektywna stawka podatkowa, obliczona na podstawie skorygowanego zysku przed opodatkowaniem (PBT) i obciążenia podatkowego za rok, wynosi 12,3% (2024: 19,0%). Niższe obciążenie podatkowe odzwierciedla korzyści z prac badawczo-rozwojowych oraz dwuletnich roszczeń dotyczących patent box złożonych w 2025 r., co znacznie obniża efektywną stawkę podatkową dla przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii.
Skorygowany podstawowy zysk na akcję wyniósł 38,00 pensa (2024: 25,95 pensa), co stanowi wzrost o 46%. Skorygowany rozwodniony zysk na akcję wyniósł 36,77 pensa (2024: 25,24 pensa). Podstawowy zysk na akcję wyniósł 46,37 pensa, a rozwodniony zysk na akcję wyniósł 44,87 pensa.
Alokacja kapitału
Dyscyplina w alokacji kapitału jest kluczowym czynnikiem zrównoważonego wzrostu i długoterminowych zysków finansowych, a także głównym obszarem zainteresowania Zarządu. Zotefoams priorytetowo traktuje osiągalny, zrównoważony wzrost zysków, kierując inwestycje w obszary wspierające rozwój i długoterminową siłę firmy.
Nakłady inwestycyjne w produkcję pianki
Procesy produkcyjne oparte na autoklawach, prowadzone w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce, są kapitałochłonne, a niektóre kluczowe urządzenia wymagają długiego czasu realizacji. Dlatego decyzje inwestycyjne są starannie planowane i oceniane pod kątem dopasowania strategicznego, ryzyka i apetytu na ryzyko, aspektów zrównoważonego rozwoju oraz oczekiwanych zysków. Zaufanie do rozwijającego się portfela możliwości HPP Grupy wpływa na terminy poszczególnych inwestycji, a strategiczne znaczenie utrzymania wzrostu w rentownym segmencie pianek poliolefinowych, największym asortymencie produktów Grupy, przemawia za decyzjami o rozbudowie całkowitych mocy produkcyjnych Grupy, zamiast polegania wyłącznie na wzbogacaniu mieszanki.
Grupa kontynuuje inwestycje w swoją działalność produkcyjną w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce, a obecnie rozszerza te inwestycje na Wietnam, aby wesprzeć segment obuwia. Równocześnie, stałe inwestycje w centra innowacji i badań i rozwoju w Wielkiej Brytanii i Korei stanowią podstawę przyszłego rozwoju produktów i długoterminowego wzrostu. Wspierane zwiększonymi inwestycjami w innowacje i partnerstwa, Grupa dąży do zmniejszenia intensywności kapitałowej i skrócenia terminów realizacji, umożliwiając szybsze i bardziej elastyczne rozdysponowanie kapitału. Pierwszym przejawem tej strategii jest ekspansja geograficzna na Azję oraz zacieśnienie współpracy z Nike i jej partnerami Tier 1, z istotnymi inwestycjami zaplanowanymi na 2025 rok zarówno w Korei, jak i Wietnamie, których ukończenie planowane jest na lata 2026/na początku 2027 roku.
Oprócz dużych projektów związanych z mocami produkcyjnymi, Grupa inwestuje również w utrzymanie i rozbudowę istniejących aktywów, koncentrując się na minimalizacji zakłóceń operacyjnych, poprawie efektywności energetycznej oraz dalszym ograniczaniu zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa. Roczne i pięcioletnie wyniki planowania inwestycyjnego, wraz z postępami w ich realizacji, są weryfikowane przez Zarząd, a poszczególne projekty przekraczające określone progi wydatków wymagają odrębnej zgody Zarządu, oprócz rocznego cyklu budżetowego.
Zotefoams dąży do poprawy zwrotu z kapitału Grupy w całym cyklu inwestycyjnym, jednocześnie uwzględniając krótkoterminowy wpływ dużych projektów inwestycyjnych na etapie budowy i początkowej fazy eksploatacji, kiedy wykorzystanie i optymalizacja mieszanki mogą być początkowo niższe. Przejście na mniejszą produkcję modułową w Azji ma przynieść lepsze zwroty i niższą kapitałochłonność w porównaniu z tradycyjnymi wielkoskalowymi wytłaczarkami i autoklawami Grupy w Wielkiej Brytanii i USA.
Inwestycje w zrównoważoną innowację
Zotefoams to innowator w dziedzinie zaawansowanych pianek technicznych, który realizuje strategię ciągłego rozwoju portfolio produktów wykorzystujących unikalną technologię firmy. W ramach naszej odświeżonej strategii zamierzamy przyjąć model „hub and spoke” dla innowacji i zainwestujemy w Centrum Doskonałości Innowacji (hub) oraz mniejsze Centra Innowacji (spokes), które koncentrują się na określonych rynkach i są w nich osadzone. Inwestując więcej w dedykowane zespoły, będziemy chronić naszą własność intelektualną i budować na ponad 100 latach doświadczenia w zakresie pianek w stanie nadkrytycznym. Rozszerzymy nasze możliwości w zakresie produkcji pianek i tworzyw sztucznych, aby podążać za łańcuchem wartości, dostarczając klientom rozwiązania wykraczające poza surowiec. Będziemy rozwijać naszą obecną technologię i inwestować w nowe technologie, aby zmniejszyć zużycie energii w procesie produkcji, jednocześnie opracowując produkty, które znacząco redukują ilość odpadów i emisji w całym łańcuchu wartości, a także wykorzystamy sztuczną inteligencję, aby skrócić liczbę iteracyjnych cykli rozwoju i wymagany czas.
W 2026 roku Grupa ulokuje swoje centrum innowacji w Croydon, aby zapewnić jak największe synergie z działalnością produkcyjną i jeszcze bardziej wzmocnić innowacyjność. W tym miejscu zatrudni wykwalifikowanych pracowników. Uruchomiono również pierwszy w Korei Południowej system Innovation Spoke, aby wesprzeć bliższą współpracę techniczną z kluczowymi klientami i partnerami z tego regionu.
Kapitał obrotowy
Grupa nadal potrzebuje inwestycji w kapitał obrotowy, aby utrzymać wysoki poziom obsługi klienta i docelowe marże. Warunki płatności dla klientów odzwierciedlają konkurencyjne warunki rynkowe, a poziom zapasów jest determinowany przez wartości surowców, długość łańcucha dostaw oraz zapasy niezbędne do spełnienia oczekiwań dotyczących usług. Wzrost poza ograniczoną pod względem mocy produkcyjnych lokalizację w Wielkiej Brytanii, wraz z szybszą ekspansją HPP w porównaniu z piankami poliolefinowymi, zwiększa zapotrzebowanie na zapasy, biorąc pod uwagę dłuższe łańcuchy dostaw HPP, dodatkowe testy techniczne, bardziej strategiczne relacje z klientami i wyższe koszty surowców. Warunki dostawców pozostają spójne z tymi, które zazwyczaj oferują duże, międzynarodowe firmy z branży polimerów i energii. Grupa realizowała inicjatywy mające na celu optymalizację kapitału obrotowego do 2025 r., w tym ulepszenia warunków płatności dla dostawców, a wyniki są monitorowane co miesiąc przez Zarząd. Przeniesienie produkcji w segmencie obuwia z Wielkiej Brytanii do Wietnamu w latach 2026–2027 spowoduje tymczasowe zwiększenie zapasów, aby wesprzeć przeprowadzkę i utrzymać obsługę klienta, po czym oczekuje się, że krótsze łańcuchy dostaw i mniejsze zapasy w transporcie przyniosą strukturalne korzyści w zakresie kapitału obrotowego.
Wzrost nieorganiczny
Odświeżona strategia Grupy wyraźnie wskazuje na przejęcia jako nową dźwignię uzupełniającą wzrost organiczny, która pomoże nam poszerzyć dostęp do rynku, zdobyć nowe możliwości i wiedzę specjalistyczną oraz zdywersyfikować działalność na rynkach sąsiednich. Nasze pierwsze przejęcie OKC jest zgodne z tą strategią i poszerza nasz zasięg geograficzny, wzbogacając Grupę o produkty uzupełniające, a także dywersyfikując bazę klientów dzięki wieloletniemu doświadczeniu.
Zwrot z zaangażowanego kapitału
Zotefoams definiuje zwrot z zaangażowanego kapitału (ROCE), który jest miarą spoza MSSF, jako skorygowany zysk operacyjny podzielony przez średnią sumę kapitału własnego, długu netto i innych zobowiązań długoterminowych. Miara ta nie obejmuje nabytych wartości niematerialnych i prawnych oraz ich kosztów amortyzacji. Nie uwzględnia również znaczących inwestycji w moce produkcyjne w trakcie realizacji, aż do momentu ich wejścia do produkcji. Nie podejmujemy prób uwzględnienia nieefektywności w pierwszej fazie.
W 2025 roku wskaźnik ROCE Grupy wzrósł do 13,9% (2024: 11,7%), co odzwierciedla głównie poprawę rentowności w tym roku, wynikającą ze zwiększonego wykorzystania aktywów i udoskonalenia miksu produktowego Grupy. Zgodnie z definicją, usunęliśmy dotychczas skapitalizowane koszty w Wietnamie oraz koszty związane z inwestycją w nasz drugi zbiornik niskociśnieniowy w USA, który został oddany do eksploatacji w drugiej połowie 2025 roku i będzie zwiększał wskaźnik ROCE w ujęciu czasowym.
Dywidenda
Zarząd prowadzi progresywną politykę dywidendową, uznając wagę dywidendy dla naszych akcjonariuszy jako elementu ich ogólnego zwrotu, jednocześnie zapewniając wystarczający kapitał i płynność finansową, aby realizować ambicje wzrostu. Docelowo minimalny wskaźnik pokrycia zysków wynosi 2-krotność. Zarząd regularnie weryfikuje tę politykę w miarę rozwoju Grupy, a nakłady inwestycyjne wymagają mniejszego udziału w generowanych środkach pieniężnych.
Dyrektorzy proponują ostateczną dywidendę w wysokości 5,35 pensa (2024: 5,10 pensa), która byłaby płatna 3 czerwca 2026 r. akcjonariuszom wpisanym do rejestru spółki na koniec dnia roboczego 1 maja 2026 r. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 30 kwietnia 2026 r. Uwzględniając dywidendę zaliczkową w wysokości 2,50 pensa (2024: 2,38 pensa), całkowita dywidenda za ten rok wyniosłaby 7,85 pensa (2024: 7,48 pensa), co stanowiłoby 5,1-krotność pokrycia dywidendy w oparciu o skorygowaną wartość PAT (2024: 3,4-krotność).
Przepływy pieniężne
Grupa z natury generuje dużą ilość gotówki, a w tym roku jej przepływy z działalności operacyjnej znacząco wzrosły o 9,3 mln GBP (31%), osiągając 39,7 mln GBP (2024 r.: 30,4 mln GBP). W tym okresie odnotowano napływ kapitału obrotowego netto w wysokości 7,4 mln GBP (2024 r.: 2,5 mln GBP). Należności handlowe i pozostałe wzrosły o 1,6 mln GBP (2024 r.: spadek o 1,5 mln GBP), co stanowi wzrost nieznacznie niższy niż wzrost przychodów, dzięki silnym wpływom i kilku wysokim wpływom na koniec roku. Zapasy zmniejszyły się o 4,5 mln GBP (2024 r.: spadek o 1,9 mln GBP), co odzwierciedla odwrócenie planu budowania zapasów w 2024 r. w celu maksymalizacji wykorzystania dostępnych mocy produkcyjnych w oczekiwaniu na wysoki popyt w 2025 r., a także ukierunkowane działania zarządu mające na celu obniżenie poziomu zapasów. Zobowiązania handlowe i inne zobowiązania wzrosły o 4,5 mln GBP (w 2024 r.: spadek o 0,8 mln GBP), co odzwierciedla skoordynowane wysiłki naszego kierownictwa i zespołów ds. zakupów, aby uzgodnić korzystniejsze warunki płatności z dostawcami i dokonywać płatności zgodnie z ustalonymi warunkami. Wolne przepływy pieniężne przed fuzjami i przejęciami wyniosły 23,1 mln GBP (w 2024 r.: 13,9 mln GBP), co oznacza konwersję gotówki na poziomie 101% (w 2024 r.: 77%).
W ciągu roku Grupa zapłaciła odsetki od swoich pożyczek w wysokości 1,6 mln GBP (2024: 2,5 mln GBP), co odzwierciedla zarówno niższe stopy procentowe, jak i niższy średni poziom zadłużenia przez większą część roku. Podatek netto zapłacony w ciągu roku, po odliczeniu zwrotów, wyniósł 3 mln GBP (2024: 2,9 mln GBP), co odzwierciedla wyższe zyski Spółki, skompensowane spodziewanymi oszczędnościami z tytułu ulgi patentowej.
Nakłady inwestycyjne Zotefoams na środki trwałe wyniosły 14,0 mln GBP (2024 r.: 10,3 mln GBP, 9,1 mln GBP bez uwzględnienia ReZorce). W bieżącym roku nastąpił wzrost zaangażowania kapitału w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie dzięki strategicznym inwestycjom mającym na celu rozszerzenie działalności poza podstawową. Obejmowało to m.in. uruchomienie drugiego autoklawu niskociśnieniowego w Ameryce Północnej (46%) oraz inicjatywy ekspansyjne w segmencie obuwia w Azji (28%). Pod względem geograficznym wydatki koncentrowały się głównie w Ameryce Północnej, gdzie stanowiły 60% (2024 r.: 55%) całkowitych nakładów, przy czym segment obuwia w Azji stanowił 34% (2024 r.: 0%) ze względu na trwające inwestycje w Wietnamie i Korei, a region EMEA odpowiadał za pozostałe 6% (2024 r.: 22%), a region MEL 0% (2024 r.: 33%). Chociaż nakłady inwestycyjne w istniejących zakładach zostały ograniczone, odzwierciedla to fakt, że są one dobrze zainwestowane. Obiekty te nadal otrzymują wystarczające fundusze, aby zachować integralność aktywów, zagwarantować niezawodność operacyjną i utrzymać bezpieczne środowisko pracy dla operatorów.
Podsumowanie przepływów pieniężnych
2025 | 2024 | |
|---|---|---|
Zysk przed opodatkowaniem | 20.0 | 0.2 |
Amortyzacja i umorzenie | 8.9 | 9.0 |
Nadzwyczajne koszty niepieniężne związane z zamknięciem działalności gospodarczej | 0.9 | 15.2 |
Inny | 3.4 | 4.3 |
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej przed rezerwami i inwestycjami w kapitał obrotowy | 33.2 | 28.8 |
Należności | (1.6) | 1.5 |
Spis | 4.5 | 1.9 |
Należności | 4.5 | (0.8) |
Składki na zdefiniowane świadczenia pracownicze | (0.9) | (0.9) |
Środki pieniężne wygenerowane z działalności operacyjnej | 39.7 | 30.4 |
Zapłacone odsetki netto | (1.2) | (2.2) |
Zapłacony podatek | (3.0) | (2.9) |
Inwestycje w aktywa niematerialne | (0.3) | (3.3) |
Inwestycje w aktywa materialne | (14.0) | (10.3) |
Nabycie przedsiębiorstwa, po odliczeniu nabytej gotówki | (23.4) | – |
Przychody ze sprzedaży środków trwałych | 0.7 | – |
Ruch netto w pożyczkach | 11.3 | (1.6) |
Płatności leasingowe | (2.6) | (2.3) |
Dywidendy | (3.7) | (3.5) |
Przepływy gotówki i ekwiwalentów gotówki | 3.5 | 4.3 |
Efektem netto zmian kapitału obrotowego był napływ kapitału w wysokości 7,4 mln GBP (2024 r.: 2,5 mln GBP). Płatności leasingowe wzrosły do 2,6 mln GBP (2024 r.: 2,3 mln GBP), z czego 1,8 mln GBP było związane z umową z Shincell (2024 r.: 1,3 mln GBP). Zamknięte zadłużenie netto (zgodnie z definicją linii kredytowej) wzrosło o 7,4 mln GBP (31%) do 31,5 mln GBP (2024 r.: 24,1 mln GBP), natomiast zgodnie z MSSF, zadłużenie netto wzrosło do 43,0 mln GBP (2024 r.: 33,0 mln GBP) w wyniku umów leasingowych zgodnych z MSSF 16, przy czym wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym wynikał z przejęcia OKC.
Na koniec roku Grupa mieści się w granicach swoich zobowiązań wynikających z umów kredytowych, przy mnożniku EBITDA do netto kosztów finansowych wynoszącym 23,1 (2024 r.: 10,8) w porównaniu z minimalnym warunkiem wynoszącym 4 (2024 r.: 4) oraz mnożniku netto długu do EBITDA (dźwignia finansowa) wynoszącym 0,8x (2024 r.: 0,9x) w porównaniu z warunkiem wynoszącym 3,5x (2024 r.: 3,5x).
Linia zadłużenia
Linie kredytowe brutto Grupy z Handelsbanken, NatWest i HSBC zostały odnowione w styczniu 2026 roku i obejmują wielowalutową odnawialną linię kredytową o wartości 90 mln GBP, linię kredytową typu „accordion” o wartości 30 mln GBP z datą odnowienia w styczniu 2029 roku oraz ratalną stopę procentową. Linia ma dwa kowenanty: kowenant kosztów finansowania z wielokrotnością 4,0x oraz kowenant dźwigni finansowej z wielokrotnością 3,5x.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. rezerwa, którą definiujemy jako połączenie niewykorzystanej kwoty z tytułu kredytu oraz środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, wynosiła 18,5 mln GBP (2024 r.: 25,7 mln GBP).
Zotefoams definiuje EBITDA jako zysk za rok przed opodatkowaniem, skorygowany o amortyzację, koszty finansowe netto, udział zysku/straty z tytułu wspólnego przedsięwzięcia, płatności oparte na akcjach rozliczane w instrumentach kapitałowych (IFRS 2) i koszty nadzwyczajne.
Zadłużenie netto obejmuje pożyczki krótkoterminowe i długoterminowe pomniejszone o gotówkę i ekwiwalenty gotówki i jest korygowane zgodnie z MSSF o wpływ MSSF 16 w ramach definicji linii kredytowej banku.
Definicja klauzul bankowości grupowej
Wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA (dźwignia finansowa)
mln funtów | 2025 | 2024 | mln funtów | 2025 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Zysk po opodatkowaniu | 25.8 | (2.8) | Dług netto zgodnie z MSSF | 43.0 | 33.1 | |
Dostosowano do: | Leasingi zgodnie z MSSF 16 | (11.5) | (9.0) | |||
Amortyzacja i umorzenie | 9.6 | 9.0 | ||||
Koszty finansowe | 2.1 | 3.1 | Zadłużenie netto na bank | 31.5 | 24.1 | |
Dochód finansowy | (0.4) | (0.2) | Dźwignia finansowa na bank | 0.8 | 0.9 | |
Udział w wyniku wspólnego przedsięwzięcia | 0.0 | (0.1) | ||||
Płatności oparte na akcjach rozliczane w kapitale własnym | 1.7 | 1.1 | ||||
Nadzwyczajne koszty zamknięcia działalności gospodarczej | 0.9 | 15.2 | ||||
Opodatkowanie | (1.9) | 2.9 | ||||
| EBITDA | 37.8 | 28.2 |
Wskaźnik EBITDA do kosztów finansowych netto
mln funtów | 2025 | 2024 | mln funtów | 2025 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
EBITDA, jak wyżej | 37.8 | 28.2 | Koszty finansowe | 1.9 | 2.7 | |
| Dochód finansowy | (0.2) | (0.1) | ||||
EBITDA w stosunku do kosztów finansowych netto | 23.1 | 10.8 | Opłaty finansowe netto | 1.7 | 2.6 |
Świadczenia po ustaniu zatrudnienia
Spółka prowadzi zarejestrowany w Wielkiej Brytanii program emerytalny o zdefiniowanych świadczeniach, oparty na powiernictwie („Program zdefiniowanych świadczeń”).
Deficyt netto w ramach programu zdefiniowanych świadczeń, zgodnie z MSSF 19, zmniejszył się o 1,6 mln GBP do zera na dzień 31 grudnia 2025 r. (31 grudnia 2024 r.: 1,6 mln GBP). Wartość bieżąca zobowiązania z tytułu zdefiniowanych świadczeń na koniec roku spadła o 1,2 mln GBP z 24,7 mln GBP w 2023 r. do 23,5 mln GBP w 2024 r., co zostało skompensowane rzeczywistym zwrotem z inwestycji w aktywa, który wzrósł o 0,3 mln GBP, z 23,2 mln GBP w 2024 r. do 23,5 mln GBP w 2025 r. Oczekuje się, że dalsze ograniczenie ryzyka będzie wynikać z ciągłego koncentrowania się Rady Powierniczej na strategii niższego ryzyka, mającej na celu zabezpieczenie tej lepszej pozycji finansowej. Roczne wpłaty do programu będą nadal wynosić 0,8 mln GBP rocznie.
Działające przedsiębiorstwo
Działalność Grupy, wraz z czynnikami, które mogą wpłynąć na jej przyszły rozwój, wyniki i pozycję, została przedstawiona w Raporcie Strategicznym oraz w rozdziale „Zarządzanie ryzykiem i główne ryzyka”. Opisują one również sytuację finansową Grupy, jej przepływy pieniężne i płynność finansową. Ponadto, Nota 22 do sprawozdania finansowego zawiera cele, zasady i procesy Grupy w zakresie zarządzania kapitałem, cele zarządzania ryzykiem finansowym, szczegółowe informacje na temat instrumentów finansowych i działalności zabezpieczającej, zaciągniętych kredytów oraz narażenia na ryzyko kredytowe i ryzyko płynności.
Zarząd uważa, że Grupa jest dobrze przygotowana do zarządzania ryzykiem biznesowym i, po przeprowadzeniu zapytań, w tym analizie prognoz i przewidywań, uwzględniając uzasadnione zmiany w wynikach handlowych oraz dostępne linie kredytowe, ma uzasadnione oczekiwanie, że Grupa dysponuje odpowiednimi zasobami, aby kontynuować działalność operacyjną przez kolejne dwanaście miesięcy od daty zatwierdzenia Sprawozdania Rocznego. Zarząd nadal korzysta z sukcesów Grupy w reagowaniu na wyzwania związane z COVID-19 poprzez protokoły bezpieczeństwa oraz zarządzanie kosztami i gotówką, które mogłyby zostać powtórzone w podobnym scenariuszu.
Po należytym rozważeniu zakresu i prawdopodobieństwa potencjalnych wyników, Dyrektorzy w dalszym ciągu stosują zasadę kontynuacji działalności przy sporządzaniu niniejszego Sprawozdania Rocznego.
Zarządzanie ryzykiem finansowym
Główne ryzyka finansowe Grupy związane są z finansowaniem i płynnością, kredytami, wahaniami stóp procentowych i ryzykiem walutowym.
Zarządzanie tymi ryzykami udokumentowano w Nocie 22.
N. Wright
Dyrektor finansowy grupy
10 kwietnia 2026 r