Główne instrumenty finansowe Grupy i Spółki obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych oraz oprocentowane kredyty i pożyczki, których głównym celem jest finansowanie działalności Grupy i Spółki. Instrumenty pochodne na waluty służą do zarządzania ekspozycją walutową Grupy i Spółki. Zgodnie z polityką Grupy i Spółki, nie prowadzi się obrotu instrumentami finansowymi.
Głównymi ryzykami wynikającymi z instrumentów finansowych Grupy i Spółki są ryzyko kredytowe, ryzyko stopy procentowej, ryzyko płynności oraz ryzyko walutowe.
Zarząd dokonuje przeglądu i uzgadnia polityki zarządzania każdym z tych ryzyk, które zostały podsumowane poniżej. Polityki te pozostały spójne przez cały rok.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe jest zarządzane w ramach Grupy, z wyjątkiem ryzyka kredytowego związanego z saldami należności. Każdy podmiot lokalny jest odpowiedzialny za zarządzanie i analizę ryzyka kredytowego dla każdego z nowych klientów przed zaoferowaniem standardowych warunków płatności i dostaw. Ryzyko kredytowe wynika z gotówki i jej ekwiwalentów oraz pochodnych instrumentów finansowych w bankach i instytucjach finansowych, a także z ekspozycji kredytowych wobec klientów, w tym niespłaconych należności i zatwierdzonych transakcji. Aktywa finansowe uznaje się za niespłacone, gdy kontrahent nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań umownych. Aktywa finansowe są odpisywane w straty, gdy nie ma perspektyw na odzyskanie należności.
Zarząd posiada wdrożoną politykę kredytową, a ekspozycja na ryzyko kredytowe jest na bieżąco monitorowana. Klienci, którym udzielono kredytu powyżej określonej kwoty, podlegają ocenie kredytowej. Grupa i Spółka nie wymagają zabezpieczeń aktywów finansowych.
Na dzień sporządzenia sprawozdania z sytuacji finansowej nie wystąpiły istotne koncentracje ryzyka kredytowego. Maksymalne narażenie na ryzyko kredytowe odzwierciedla wartość bilansowa każdego składnika aktywów finansowych, w tym instrumentów pochodnych, w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Jakość kredytowa aktywów finansowych
Grupa | Firma | ||||
|---|---|---|---|---|---|
Kontrahenci bez zewnętrznej oceny kredytowej: | 2025 £’000 | 2024 £’000 | 2025 £’000 | 2024 £’000 | |
Istniejący klienci bez żadnych zaległości w przeszłości | 32,384 | 28,823 | 17,729 | 19,133 | |
Obecni klienci, którzy w przeszłości mieli pewne zaległości, po odliczeniu odpisu aktualizującego | – | 10 | – | – | |
| 32,384 | 28,833 | 17,729 | 19,133 | |
Grupa | Firma | ||||
|---|---|---|---|---|---|
Gotówka w banku | 2025 £’000 | 2024 £’000 | 2025 £’000 | 2024 £’000 | |
Moody's P-1 | 13,277 | 10,161 | 6,399 | 5,449 | |
Moody's P-2 | 588 | – | – | – | |
Moody's P-3 | 117 | 373 | – | – | |
| 13,982 | 10,534 | 6,399 | 5,449 | |
Grupa | Firma | ||||
|---|---|---|---|---|---|
Aktywa finansowe pochodne | 2025 £’000 | 2024 £’000 | 2025 £’000 | 2024 £’000 | |
Moody's P-1 | 980 | 42 | 980 | 42 | |
| 980 | 42 | 980 | 42 | |
Chociaż środki pieniężne i ich ekwiwalenty podlegają przeglądowi pod kątem utraty wartości zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe”, zidentyfikowana strata z tytułu utraty wartości była nieistotna (2024 r.: nieistotna).
Należności handlowe analizuje się w następujący sposób:
Grupa | Firma | ||||
|---|---|---|---|---|---|
2025 £’000 | 2024 £’000 | 2025 £’000 | 2024 £’000 | ||
Wartość bilansowa brutto | 32,673 | 29,003 | 17,729 | 19,133 | |
– z terminem płatności krótszym niż 60 dni | 32,380 | 28,423 | 17,729 | 19,127 | |
– z terminem płatności dłuższym niż 60 dni | 293 | 580 | – | 6 | |
Oczekiwany współczynnik strat | |||||
– z terminem płatności krótszym niż 60 dni | – | – | – | – | |
– z terminem płatności dłuższym niż 60 dni | 98.6% | 29.6% | – | – | |
Odpis na stratę | 289 | 170 | – | – | |
Należności handlowe netto po odpisach | 32,384 | 28,833 | 17,729 | 19,133 | |
Odpisy na straty analizuje się w następujący sposób:
Grupa £’000 | Firma £’000 | |
|---|---|---|
Na dzień 1 stycznia 2024 r | 247 | 11 |
Zwiększenie odpisu na straty ujęte w zysku lub stracie w ciągu roku | 33 | – |
Odwrócenie odpisu aktualizującego stratę z tytułu poboru należności | (110) | (11) |
Na dzień 31 grudnia 2024 r | 170 | – |
Na dzień 1 stycznia 2025 r | 170 | – |
Nabycie spółki zależnej | 23 | – |
Zwiększenie odpisu na straty ujęte w zysku lub stracie w ciągu roku | 96 | – |
Na dzień 31 grudnia 2025 r | 289 | – |
Standardowy termin realizacji zamówienia wynosi od 30 do 90 dni od końca miesiąca wystawienia faktury.
Jakość kredytowa należności handlowych, które nie są przeterminowane ani nie utraciły wartości, jest oceniana indywidualnie na podstawie historii kredytowej i doświadczenia. W latach 2025 i 2024 Grupa i Spółka ubezpieczyły znaczną część swoich sald należności handlowych w celu ograniczenia ryzyka kredytowego. Na dzień 31 grudnia 2025 r. nieubezpieczona ekspozycja Grupy wyniosła 18 742 tys. GBP (2024 r.: 18 078 tys. GBP), a Spółki 11 292 tys. GBP (2024 r.: 12 599 tys. GBP). Grupa i Spółka tworzą rezerwy na należności handlowe, które opierają się na wcześniejszej historii kredytowej dłużnika oraz wiedzy o wszelkich niekorzystnych okolicznościach wpływających na dłużnika (np. postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne). Dyrektorzy uważają, że na koniec roku utworzono odpowiednią rezerwę na należności handlowe. Żadna z należności od jednostek Grupy nie utraciła wartości.
Ryzyko stopy procentowej
Ryzyko stopy procentowej Grupy i Spółki wynika z zaciągniętych pożyczek krótkoterminowych. Pożyczki zaciągnięte po zmiennych stopach procentowych narażają Grupę i Spółkę na ryzyko stopy procentowej przepływów pieniężnych. Pożyczki zaciągnięte po stałych stopach procentowych narażają Grupę na ryzyko stopy procentowej wartości godziwej.
Grupa i Spółka generują znaczne środki pieniężne z prowadzonej działalności operacyjnej i ściśle monitorują poziom zadłużenia, aby zarządzać ryzykiem stopy procentowej.
Poniżej przedstawiono profil stóp procentowych pożyczek Grupy i Spółki na dzień 31 grudnia:
2025 | 2024 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grupa | Skuteczny stopa procentowa | Stałe | zmienne | Skuteczny stopa procentowa | Stałe | zmienne | |
Krótkoterminowe pożyczki w dolarach amerykańskich | 5.60% | – | 14,127 | 6.57% | – | 21,559 | |
Krótkoterminowe pożyczki w funtach szterlingach | – | – | – | – | – | – | |
Krótkoterminowe pożyczki w euro | 3.52% | – | 31,419 | 5.06% | – | 13,229 | |
Długoterminowe pożyczki w dolarach amerykańskich | – | – |
| – | – | – | |
Całkowity* |
|
| 45,546 | – | 34,788 | ||
* Łączna kwota 45 546 tys. funtów brutto obejmuje niespłaconą z góry kwotę 35 tys. funtów opłat za udzielenie pożyczki, które są amortyzowane w okresie kredytowania (2024 r.: 34 788 tys. funtów brutto, łącznie z 186 tys. funtów opłat za udzielenie pożyczki).
2025 | 2024 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Firma | Skuteczny stopa procentowa % | Naprawił stawki | Zmienny stawki | Skuteczny stopa procentowa % | Naprawił stawki | Zmienny stawki | |
Krótkoterminowe pożyczki w dolarach amerykańskich | 5.60% | – | 14,127 | 6.57% | – | 21,559 | |
Krótkoterminowe pożyczki w funtach szterlingach | – | – | – | – | – | – | |
Krótkoterminowe pożyczki w euro | 3.52% | – | 31,419 | 5.06% | – | 13,229 | |
Długoterminowe pożyczki w dolarach amerykańskich | – | – |
| – | – | – | |
Całkowity* |
|
| 45,546 | – | 34,788 | ||
* Łączna kwota 45 546 tys. funtów brutto obejmuje niespłaconą z góry kwotę 35 tys. funtów opłat za udzielenie pożyczki, które są amortyzowane w okresie kredytowania (2024 r.: 34 788 tys. funtów brutto, łącznie z 186 tys. funtów opłat za udzielenie pożyczki).
Wpływ na zysk przed opodatkowaniem w przypadku zmiany o 1% wartości pożyczek o zmiennej stopie procentowej wyniósłby 455 tys. funtów (2024 r.: 400 tys. funtów).
Ryzyko płynności
Dział Finansów Grupy prognozuje przepływy pieniężne w jednostkach operacyjnych Grupy, które następnie są agregowane. Dział Finansów Grupy monitoruje prognozy kroczące dotyczące zapotrzebowania Grupy na płynność, aby zapewnić jej wystarczającą ilość gotówki na pokrycie potrzeb operacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu wystarczającego zapasu niewykorzystanych, zadeklarowanych linii kredytowych (patrz uwaga 19) w każdym momencie, tak aby Grupa nie naruszała limitów kredytowych ani zobowiązań umownych (w stosownych przypadkach) w odniesieniu do żadnych ze swoich linii kredytowych. Prognozowanie to uwzględnia plany finansowania dłużnego Grupy, zgodność z zobowiązaniami umownymi, zgodność z wewnętrznymi celami dotyczącymi wskaźników bilansowych oraz wszelkie obowiązujące zewnętrzne wymogi regulacyjne lub prawne.
Poniżej przedstawiono umowne terminy zapadalności zobowiązań finansowych, obejmujące szacunkowe płatności i z wyłączeniem wpływu umów o rozliczeniu netto:
2025 | 2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grupa | Noszenie kwota £’000 | Umowny przepływy pieniężne £’000 | 1 rok lub mniej | 1 do 2 lat | Więcej niż | Noszenie kwota £’000 | Umowny przepływy pieniężne £’000 | 1 rok lub mniej | 1 do 2 lat | Więcej niż | |
Zobowiązania finansowe niepochodne | |||||||||||
Pożyczki i pożyczki oprocentowane | (45,511) | (45,546) | (45,839) | – | – | (34,602) | (34,788) | (34,788) | – | – | |
Zobowiązania handlowe i inne zobowiązania | (16,348) | (16,348) | (16,348) | – | – | (8,142) | (8,142) | (8,142) | – | – | |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (11,503) | (13,154) | (3,238) | (3,176) | (6,740) | (8,955) | (10,180) | (2,625) | (2,401) | (5,154) | |
Łączne zobowiązania finansowe niepochodne | (73,362) | (75,048) | (65,425) | (3,176) | (6,740) | (51,699) | (53,110) | (45,555) | (2,401) | (5,154) | |
Pochodne zobowiązania finansowe | (67) | (67) | (67) | – | – | (1,164) | (1,164) | (1,164) | – | – | |
2025 | 2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Firma | Noszenie kwota £’000 | Umowny przepływy pieniężne £’000 | 1 rok lub mniej | 1 do 2 lat | Więcej niż | Noszenie kwota £’000 | Umowny przepływy pieniężne £’000 | 1 rok lub mniej | 1 do 2 lat | Więcej niż | |
Zobowiązania finansowe niepochodne | |||||||||||
Pożyczki i pożyczki oprocentowane | (45,511) | (45,546) | (45,839) | – | – | (34,602) | (34,788) | (34,788) | – | – | |
Zobowiązania handlowe i inne zobowiązania | (9,874) | (9,874) | (9,874) | – | – | (5,655) | (5,655) | (5,655) | – | – | |
Zobowiązania z tytułu leasingu | (6,650) | (7,369) | (2,267) | (2,253) | (2,849) | (7,762) | (8,847) | (2,081) | (2,081) | (4,685) | |
Łączne zobowiązania finansowe niepochodne | (62,035) | (62,789) | (57,980) | (2,253) | (2,849) | (48,019) | (49,290) | (42,524) | (2,081) | (4,685) | |
Pochodne zobowiązania finansowe | (67) | (67) | (67) | – | – | (1,164) | (1,164) | (1,164) | – | – | |
Ryzyko walutowe
Grupa i Spółka działają na arenie międzynarodowej i są narażone na ryzyko walutowe wynikające z różnych ekspozycji walutowych, głównie w odniesieniu do euro i dolara amerykańskiego. Ryzyko walutowe wynika z rozpoznanych aktywów i zobowiązań oraz przyszłych transakcji handlowych.
Ryzyko walutowe jest zarządzane centralnie przez Dział Finansów Grupy i powstaje wówczas, gdy przyszłe transakcje handlowe lub rozpoznane aktywa bądź zobowiązania są denominowane w walucie, która nie jest walutą funkcjonalną Spółki.
Polityka Grupy zakłada wykorzystywanie kontraktów terminowych na waluty w celu pokrycia około 67–80% szacowanej ekspozycji netto na ryzyko walutowe w euro i dolarze amerykańskim w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, a także około 25% szacowanej ekspozycji netto na ryzyko walutowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Grupa zabezpiecza również swoją ekspozycję na aktywa denominowane w walutach obcych, tam gdzie to możliwe, poprzez kompensowanie ich zobowiązaniami w tej samej walucie, głównie poprzez zaciąganie pożyczek w danej walucie. Aktywa denominowane w walutach obcych, które są co miesiąc przeliczane według wartości rynkowej, a wynikające z tego zmiany są odnoszone do rachunku zysków i strat, obejmują pożyczki udzielone przez Spółkę jej zagranicznym spółkom zależnym oraz salda handlowe międzygrupowe z tymi spółkami, których wpływ jest neutralny pod względem przepływów pieniężnych. Obejmują one również należności w walutach innych niż funt szterling, ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Spółki, na które wpływają wahania kursów walut pomiędzy momentem rozpoznania przychodów a momentem otrzymania środków pieniężnych. Wpływ ten jest łagodzony poprzez dalsze działania zabezpieczające, ale pozostaje on narażony na wpływy z tytułu dokładnego momentu otrzymania środków pieniężnych.
Kursy euro i dolara amerykańskiego przyjęte do sporządzenia sprawozdań finansowych są następujące:
2025 | 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
Przeciętny | Zamknięcie | Przeciętny | Zamknięcie | ||
Euro/funt szterling | 1.173 | 1.146 | 1.177 | 1.210 | |
dolar amerykański/funt szterling | 1.312 | 1.345 | 1.278 | 1.252 | |
W odniesieniu do innych aktywów i pasywów pieniężnych przechowywanych w walutach innych niż euro i dolar amerykański, Grupa i Spółka dbają o to, aby ekspozycja netto utrzymywała się na rozsądnym poziomie poprzez kupno lub sprzedaż walut obcych po kursach spot, w razie potrzeby, w celu wyeliminowania krótkoterminowych nierównowag.
W miarę możliwości Grupa stara się trzymać większość swoich środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych w walucie lokalnej danego podmiotu lub, w przypadku pożyczek, w walucie, która zapewnia rekompensatę, choć często częściową, w stosunku do aktywów netto kapitału obrotowego w danej walucie.
Rozpoznane aktywa i pasywa
Poniższa tabela przedstawia niepochodne instrumenty finansowe Grupy i Spółki w walutach innych niż funt szterling:
Grupa – 2025 | Euro £’000 | dolar amerykański £’000 | Inny £’000 | Całkowity £’000 |
|---|---|---|---|---|
Gotówka i ekwiwalenty gotówki | 3,578 | 3,808 | 1,548 | 8,934 |
Należności handlowe | 7,848 | 21,016 | 346 | 29,210 |
Należności handlowe | (4,166) | (3,875) | (252) | (8,293) |
Grupa – 2024 | Euro £’000 | dolar amerykański £’000 | Inny £’000 | Całkowity £’000 |
|---|---|---|---|---|
Gotówka i ekwiwalenty gotówki | 1,593 | 4,066 | 1,264 | 6,923 |
Należności handlowe | 4,952 | 17,887 | 1,192 | 24,031 |
Należności handlowe | (2,048) | (995) | (267) | (3,310) |
Firma – 2025 | Euro £’000 | dolar amerykański £’000 | Inny £’000 | Całkowity £’000 |
|---|---|---|---|---|
Gotówka i ekwiwalenty gotówki | 1,079 | 235 | 109 | 1,423 |
Należności handlowe | 2,755 | 10,712 | 113 | 13,580 |
Należności handlowe | (1,956) | (1,999) | – | (3,955) |
Firma – 2024 | Euro £’000 | dolar amerykański £’000 | Inny £’000 | Całkowity £’000 |
|---|---|---|---|---|
Gotówka i ekwiwalenty gotówki | 363 | 1,489 | 49 | 1,901 |
Należności handlowe | 3,160 | 10,600 | 201 | 13,961 |
Należności handlowe | (1,989) | (96) | – | (2,085) |
Transakcje prognozowane
Grupa i Spółka klasyfikują swoje kontrakty terminowe forward wykorzystywane do zabezpieczenia prognozowanych transakcji jako zabezpieczenia przepływów pieniężnych. Wartość godziwa takich kontraktów terminowych forward przedstawia poniższa tabela:
31 grudnia 2025 r | Poziom 1 £’000 | Poziom 2 £’000 | Poziom 3 £’000 | Całkowity £’000 |
|---|---|---|---|---|
Aktywa | ||||
Kontrakty terminowe na wymianę | – | 980 | – | 980 |
Aktywa ogółem | – | 980 | – | 980 |
Zadłużenie |
|
|
|
|
Kontrakty terminowe na wymianę | – | (67) | – | (67) |
Całkowite zobowiązania | – | (67) | – | (67) |
31 grudnia 2024 r | Poziom 1 £’000 | Poziom 2 £’000 | Poziom 3 £’000 | Całkowity £’000 |
|---|---|---|---|---|
Aktywa | ||||
Kontrakty terminowe na wymianę | – | 42 | – | 42 |
Aktywa ogółem | – | 42 | – | 42 |
Zadłużenie | ||||
Kontrakty terminowe na wymianę | – | (1,164) | – | (1,164) |
Całkowite zobowiązania | – | (1,164) | – | (1,164) |
Zabezpieczone, wysoce prawdopodobne prognozowane transakcje denominowane w walutach obcych powinny wystąpić w różnych terminach w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Zyski i straty ujęte w kapitale rezerwowym z tytułu zabezpieczenia w kapitale własnym z tytułu terminowych kontraktów walutowych na dzień 31 grudnia 2025 r. są ujmowane w rachunku zysków i strat w okresie lub okresach, w których zabezpieczona prognozowana transakcja wpływa na rachunek zysków i strat. Zazwyczaj ma to miejsce w ciągu dwunastu miesięcy od końca okresu sprawozdawczego.
Nieskuteczność zabezpieczenia
Efektywność zabezpieczenia jest określana w momencie rozpoczęcia relacji zabezpieczającej oraz poprzez okresowe prospektywne oceny efektywności, aby upewnić się, że istnieje relacja ekonomiczna między pozycją zabezpieczaną a instrumentem zabezpieczającym. W przypadku zabezpieczeń terminowych kontraktów walutowych nieefektywność pojawia się głównie wtedy, gdy termin prognozowanej transakcji zmienia się w stosunku do pierwotnie szacowanego. W latach 2025 i 2024 nie stwierdzono nieefektywności w odniesieniu do terminowych kontraktów walutowych.
Oszacowanie wartości godziwych
Poniżej podsumowano główne metody i założenia stosowane przy szacowaniu wartości godziwej instrumentów finansowych uwzględnionych w powyższej tabeli.
Klasyfikuje się je według następującej hierarchii wartości godziwej:
- Poziom 1: proces notowany (niekorygowany) na aktywnych rynkach dla identycznych aktywów lub zobowiązań
- Poziom 2: dane wejściowe inne niż proces notowany w ramach Poziomu 1, które można zaobserwować w przypadku aktywów lub zobowiązań, bezpośrednio (tj. jako ceny) lub pośrednio (pochodzące z cen)
- Poziom 3: dane wejściowe dotyczące aktywów lub pasywów, które nie opierają się na obserwowalnych danych rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).
Wyceny instrumentów finansowych pochodnych dokonuje się według średnich stawek rynkowych Handelsbanken i NatWest (2024 r.: średnie stawki rynkowe Handelsbanken i NatWest) na dzień sporządzenia sprawozdania z sytuacji finansowej.
Profil zapadalności kontraktów terminowych na dzień 31 grudnia przedstawia się następująco:
2025 | 2024 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grupa i firma | obca | kontraktu | Transakcja wartość godziwa | kontraktu | obca | kontraktu | Transakcja wartość godziwa | kontraktu | |
Sprzedaj USD | 71 566 tys. dolarów | 54,181 | 55,094 | 913 | $67,100 | 52,467 | 51,345 | (1,122) | |
Analiza wrażliwości
Zarządzając ryzykiem walutowym, Grupa i Spółka dążą do ograniczenia wpływu krótkoterminowych wahań na swoje zyski. Jednak w dłuższej perspektywie zmiany kursów walut mogą mieć wpływ na zyski.
W odniesieniu do retranslacji pozycji pieniężnych, na dzień 31 grudnia 2025 r. szacuje się, że wzrost wartości funta szterlinga względem dolara amerykańskiego o jeden punkt procentowy zmniejszyłby zysk Grupy przed opodatkowaniem o około 608 tys. GBP (w 2024 r.: 555 tys. GBP) przed uwzględnieniem terminowych kontraktów walutowych oraz o 17 tys. GBP (w 2024 r.: 140 tys. GBP) po uwzględnieniu terminowych kontraktów walutowych. Wpływ wzrostu wartości funta szterlinga względem euro o jeden punkt procentowy uznaje się za marginalny.
Instrumenty finansowe według kategorii
2025 | 2024 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grupa | Budżetowy aktywa w zamortyzowane koszt | Pochodne używany do zabezpieczanie £’000 | Budżetowy zobowiązania w zamortyzowane koszt | Budżetowy aktywa w zamortyzowane koszt | Pochodne używany do zabezpieczanie £’000 | Budżetowy zobowiązania w zamortyzowane koszt | |
Należności handlowe i inne | 34,631 | – | – | 30,151 | – | – | |
Gotówka i ekwiwalenty gotówki | 13,982 | – | – | 10,534 | – | – | |
Instrumenty finansowe pochodne – aktywa | – | 980 | – | – | 42 | – | |
– zobowiązania | – | (67) | – | – | (1,164) | – | |
Pożyczki i pożyczki oprocentowane | – | – | (45,511) | – | – | (34,602) | |
Zobowiązania handlowe i inne zobowiązania | – | – | (16,348) | – | – | (8,142) | |
Odpowiedzialność leasingowa | – | – | (11,503) | – | – | (8,955) | |
2025 | 2024 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Firma | Budżetowy aktywa po | Pochodne używany do zabezpieczanie | Budżetowy zobowiązania w zamortyzowany | Budżetowy aktywa w zamortyzowany | Pochodne używany do zabezpieczanie | Budżetowy zobowiązania w zamortyzowany | |
Należności handlowe i inne | 19,617 | – | – | 19,784 | – | – | |
Gotówka i ekwiwalenty gotówki | 6,399 | – | – | 5,449 | – | – | |
Instrumenty finansowe pochodne – aktywa | – | 980 | – | – | 42 | – | |
– zobowiązania | – | (67) | – | – | (1,164) | – | |
Pożyczki i pożyczki oprocentowane | – | – | (45,511) | – | – | (34,602) | |
Zobowiązania handlowe i inne zobowiązania | – | – | (9,874) | – | – | (5,655) | |
Odpowiedzialność leasingowa | – | – | (6,650) | – | – | (7,762) | |
Zarządzanie kapitałem
Celem Grupy w zarządzaniu kapitałem jest ochrona zdolności do kontynuowania działalności, zapewnienie zwrotu dla akcjonariuszy i korzyści dla pozostałych interesariuszy oraz utrzymanie optymalnej struktury kapitału w celu obniżenia jego kosztu. Aby utrzymać lub skorygować strukturę kapitału, Grupa może korygować wysokość dywidend wypłacanych akcjonariuszom, emitować nowe akcje lub umarzać istniejące, a także zaciągać pożyczki od instytucji finansowych.
Grupa monitoruje kapitał na podstawie następującego wskaźnika dźwigni finansowej, który jest ilorazem zadłużenia netto i EBITDA (zgodnie z umową kredytową banku).
Przymierza pożyczkowe
Zgodnie z warunkami zaciągniętych kredytów Grupa zobowiązana jest do przestrzegania następujących zobowiązań finansowych:
- stosunek zadłużenia netto na ostatni dzień danego okresu do zysku przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją i umorzeniem, udziałem w zyskach/(stratach) z joint venture, płatnościami opartymi na akcjach rozliczanymi kapitałowo i pozycjami nadzwyczajnymi (EBITDA) nie może przekroczyć 3,50:1,00
- stosunek EBITDA do kosztów finansowych netto w danym okresie nie będzie mniejszy niż 4,00:1,00.
Grupa wywiązywała się ze swoich zobowiązań przez cały rok obrotowy.
Jak na 31 grudnia 2025 | Jak na 31 grudnia 2024 | |
|---|---|---|
Pożyczki netto | 31,529 | 24,068 |
EBITDA* | 37,794 | 28,190 |
|
| |
Pożyczki netto/EBITDA | 0.83 | 0.85 |
Opłaty finansowe netto | 1,638 | 2,600 |
EBITDA/koszty finansowe netto | 23.07 | 10.84 |
* Na potrzeby niniejszego obliczenia EBITDA została skorygowana w celu odzwierciedlenia pełnego roku, w którym nowo nabyta spółka zależna OKC była częścią Grupy.
Zadłużenie netto obejmuje bieżące i długoterminowe oprocentowane kredyty i pożyczki w wysokości 45 511 tys. GBP (2024 r.: 34 602 tys. GBP), zgodnie z uwagą 19, oraz środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych w wysokości 13 982 tys. GBP (2024 r.: 10 534 tys. GBP), zgodnie z uwagą 17.
Definicja kosztów finansowych netto na potrzeby obliczenia wskaźnika EBITDA do kosztów finansowych netto obejmuje odsetki od kredytów bankowych w wysokości 1860 tys. GBP (2024 r.: 2738 tys. GBP) pomniejszone o przychody z tytułu odsetek w wysokości 222 tys. GBP (2024 r.: 138 tys. GBP), co daje kwotę brutto odsetek w wysokości 350 tys. GBP (2024 r.: 274 tys. GBP) pomniejszoną o przychody z tytułu odsetek od klientów w wysokości 128 tys. GBP (2024 r.: 136 tys. GBP).
Notatka | 2025 £’000 | 2024 £’000 | |
|---|---|---|---|
Zysk/(strata) za rok | 25,820 | (2,755) | |
Amortyzacja i umorzenie | 11,12,13 | 9,632 | 8,983 |
Koszty finansowe | 7 | 1,665 | 2,873 |
Udział w zyskach ze wspólnego przedsięwzięcia | 10 | (46) | (74) |
Płatności oparte na akcjach rozliczane w kapitale własnym | 25 | 1,674 | 1,077 |
Opodatkowanie | (1,897) | 2,908 | |
EBITDA przed pozycjami nadzwyczajnymi | 36,848 | 13,012 | |
Dodaj z powrotem wyjątkowe przedmioty | 946 | 15,178 | |
EBITDA | 37,794 | 28,190 |
Definicja kosztów finansowych przy obliczaniu EBITDA obejmuje koszty finansowe w wysokości 2058 tys. GBP (2024 r.: 3147 tys. GBP) pomniejszone o dochód z odsetek w wysokości 393 tys. GBP (2024 r.: 274 tys. GBP), zgodnie z uwagą 7, a także rachunek zysków i strat z uwzględnieniem wpływu pełnego roku OKC.
Celem Grupy jest utrzymanie dźwigni finansowej poniżej poziomu 2,0, który jest akceptowany przez Zarząd. Grupa jest jednak gotowa zaakceptować wzrost tego wskaźnika w okresach znacznych nakładów inwestycyjnych związanych z mocami produkcyjnymi, aby wspierać dalszy wzrost. Z zastrzeżeniem krótkoterminowych wahań makroekonomicznych i geopolitycznych, oczekuje się, że wskaźnik ten będzie szybko spadał poniżej poziomu akceptowalnego przez Zarząd, a nawet do znacznie niższych poziomów, wraz z poprawą wykorzystania mocy produkcyjnych.
Definicja umowy bankowej nie uwzględnia wpływu standardu MSSF 16 „Leasing”, który zmieniłby wskaźnik z 0,83 na 1,30.
Grupa definiuje zwrot z kapitału jako zysk operacyjny przed pozycjami nadzwyczajnymi podzielony przez średnią sumę kapitału własnego, długu netto i pozostałych zobowiązań długoterminowych. Wskaźnik ten nie uwzględnia nabytych wartości niematerialnych i prawnych oraz ich kosztów amortyzacji. Grupa nie uwzględnia również istotnych inwestycji w moce produkcyjne w trakcie realizacji do momentu ich uruchomienia. W 2025 r. zwrot z kapitału wyniósł 13,9% (2024 r.: 11,7%), co w dużej mierze odzwierciedla poprawę rentowności w tym roku.